پرده هوا

پرده هوا

پرده هوا دستگاهی است که بر روی انواع درب و ورودی‌ها نصب می شود و جریان هوای انعطاف پذیر ایجاد می کند. استفاده از پرده هوا می تواند هزینه‌های گرمایش و سرمایش را کاهش دهد و همچنین از ورود ذرات هوا، حشرات و آلاینده ها به یک منطقه‌ی خاص جلوگیری کند. پرده هوا وسیله ای است که از فن برای جدا کردن کارآمد دو محیط مختلف بدون محدود کردن دسترسی افراد یا وسایل نقلیه استفاده می کند و یک مانع هوای نامرئی بر روی قسمت ورودی ایجاد می کند. این دستگاه ها می توانند به شکلی موثر از ورود و خروج حشرات و آلودگی ها و همچنین وارد و خارج شدن گرما و سرمای داخل ساختمان جلوگیری کنند. بیشترین استفاده از این وسایل در فروشگاه ها و ساختمان های پر رفت و آمد است.

انجمن صنایع گرمایی، یخچال و تهویه مطبوع آمریکا (ASHRAE) یک پرده هوا را به صورت زیر تعریف می کند: "در ساده ترین کاربرد، درب هوا یک جریان گسترده ای از هوا است که در یک فضای محصور در حال گردش است. این امر از نفوذ حشرات و هوای به یک فضای تهویه مطبوع را کاهش می دهد. لایه جریان هوا با سرعت و زاویه حرکت می کند به طوری که هر هوا که سعی در نفوذ به پرده دارد جذب شده است. اثربخشی درب هوا در جلوگیری از نفوذ از طریق یک ورودی به طور کلی از 60 تا 80 درصد متغیر است. که این مورد وابسته به امکانات دستگاه و قیمت پرده هوا نیز می باشد.

پرده هوا دستگاهی است که در بالای بخش های ورودی ساختمان ها نصب می شود و با ایجاد هوای پر فشار رو به پایین در زمان باز بودن درب ها، از ورود ناخواسته آلودگی ها و دیگر موجودات مضر جلوگیری می کند. پرده هوا ضمن محافظت از گرما و سرما داخل ساختمان و افزایش راحتی افراد، باعث کاهش 80 درصدی هزینه های گرمایشی و سرمایشی می شود. این دستگاه هوا را از آفت و حشرات، گرد و غبار، آلودگی، بو و ورود هوای سرد یا گرم دور نگه می دارد.

پرده هوا

برنامه های کاربردی برای استفاده از پرده هوا

پرده هوا اغلب در مواردی مورد استفاده قرار می گیرد كه درب ها برای اهداف عملیاتی از قبیل بارگیری در کارخانه ها و کارگاه های صنعتی و ورودی های وسیله نقلیه و یا کارگران باید باز بمانند. از طریق این پرده ها می توان با ایجاد یک هوای پرفشار نیرومند، از ورود حشرات به داخل ساختمان و یا خارج شدن هوای مطبوع از داخل ساختمان جلوگیری کرد و در نتیجه این پرده های هوای باعث کاهش نفوذ در هوا می شوند. از مخلوط کردن هوای گرم با هوای پرفشار که توسط پرده هوای گرم ایجاد می شود، می توان از ورود جریان هوای سرد جلوگیری کرد. پرده هوای گرم معمولا در صورت نیاز به حرارت اضافی برای یک فضا و برای کاهش ضریب سرمازدگی باد در قسمت باز، در آب و هوای سرد مورد استفاده قرار می گیرد.

استفاده های کاربردی دیگر از پرده هوا شامل ورودی های مشتریان، آشیانه های هواپیما، درب های باری، درب های رستوران ها یا درب های دریافتی حمل و نقل است. پرده های هوای غیر گرم اغلب همراه با سردخانه و اتاق های یخچال استفاده می شوند. برای گرم کردن هوا می توان پرده هوا را به یک گرم کن یا بخاری مجهز کرد. فن باید به اندازه کافی قدرتمند باشد تا هوای پرفشاری تولید کند که بتواند به زمین برسد.

ذخیره انرژی

درب هوا در طول عملیات خود انرژی الکتریکی مصرف می کند، اما می توان برای صرفه جویی در انرژی خالص با کاهش انتقال حرارت (از طریق انتقال جرم هنگام ترکیب هوا در آستانه) بین دو فضا استفاده نمود. با این حال، یک درب فیزیکی بسته و مهر و موم بسیار در کاهش انرژی موثر است. هر دو تکنولوژی اغلب در کنار یکدیگر استفاده می شوند؛ هنگامی که درب جامد باز می شود، پرده هوا به نوبه خود، به مبادله هوا بین داخل و خارج اقدام می کند.

از درب هوا می توان برای کاهش بار بر روی سیستم گرمایش یا تهویه مطبوع ساختمان استفاده نمود. معمولا مکانیزمی مانند سوئیچ درب وجود دارد که برای روشن کردن و خاموش کردن دستگاه استفاده می شود.با توجه به ذخیره انرژی، قیمت پرده هوا کاملا مناسب و بهینه می باشد.

مزایای پرده هوا

• خرید به دلیل تاثیر درب همیشه باز افزایش می یابد. فروشگاه ها معمولا باید برای جلوگیری از ورود هوا و یا موجودات موذی درب ورودی را بسته نگه دارند و یا از درب های اتوماتیک استفاده کنند. یکی از تاثیرات ذهنی بر روی خریداران تاثیر درب بسته است که موجب می شود میل و رغبت به خرید کاهش یابد. با استفاده از پرده هوا، فروشگاه ها می توانند درب های ورودی خود را به شکل کامل باز نگه دارند و بدین ترتیب مشتریان را با ذهنیتی مثبت به داخل فروشگاه خود فرا بخوانند.

• درب ورودی به منزله ویترین فروشگاه است. درب فروشگاه بخشی است که مشتری می تواند داخل فروشگاه را بر انداز کند. اگر درب بسته باشد میزان دید مشتری برای تماشای وسایل داخل فروشگاه کاهش خواهد یافت و احتمال ورود او به داخل را کاهش می دهد. در این شرایط نیط یک درب باز می تواند موجب دعوت مشتری به داخل فروشگاه شود.

• ورود و خروج را آسان می کند. پرده هوا موجب می شود هیچ مانعی برای ورد به داخل ساختمان وجود نداشته باشد. در این شرایط افراد معلول، خانواده هایی به همراه کالسکه بچه و افرادی که دست پر از خرید و وسایل دیگر دارند نیز می توانند به راحتی داخل و یا خارج شوند و بدین ترتیب به فروشگاه و ساختمان اعتماد بیشتری خواهند داشت زیرا بهترین شرایط ورود و خروج را برای آن ها فراهم کرده است.

• موجب کنترل بیماری ها و هوای داخل ساختمان می شود. پرده هوا می تواند به شکل کامل از ورود هرگونه آلودگی به داخل ساختمان جلوگیری کند. بدین ترتیب شما می توانید کنترل بالایی در ورود موارد مختلف به ساختمان خود داشته باشید و از شیوع بیماری ها جلوگیری کنید.

پرده هوا یک مانع غیر قابل مشاهده است، بدون ایجاد تغییر در طراحی ساختمان، یک مانع در برابر عناصر بیرونی می باشد. پرده هوا به ویژه در مناطقی که درب ها برای مدت زمان طولانی باز می شوند، یا باید در طول روز به طور مداوم باز و یا حتی بیش از یک ورودی که باید برای مقاصد عملی باز نگه داشته شود، موثر است. آنها نه تنها در ورودی اصلی مفید هستند، بلکه در داخل کسب و کارها مانند ورود به مناطق بسته بندی / مناطق آماده سازی غذا یا درب ورودی در یک شرکت بزرگ گوشتی مفید هستند.فشار بر روی سیستم های گرمایی موجود کاهش می یابد.

با پرده هوای کارآمد، افت حرارت از طریق دریچه ها به شدت کاهش می یابد. هنگامی که گرما کاهش می یابد، سیستم گرمایش موجود می تواند مقدار بسیار زیادی از بار اضافی و غیر ضروری را بردارد. این می تواند به استفاده کمتر و افزایش طول عمر و عملکرد سیستم گرمای فعلی شما اضافه کند. با توجه به مزایای ذکر شده، پرداخت هزینه برای قیمت پرده هوا بسیار منطقی می باشد.

پرده هوا

با تمام این مزیت ها، این دستگاه مزایای مهم دیگری نیز دارد که عبارتند از:

1. دمای متعادل

2. انرژی کم، از دست ندادن انرژی هوا

3. سطح بهداشتی

4. پیشگیری کامل از انواع آلودگی

5. منطقی بودن پرداخت هزینه با توجه به امکانات این دستگاه برای قیمت پرده هوا

قیمت پرده هوا به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت پرده هوا به عوامل زیادی بستگی دارد که هدف این متن معرفی بعضی از این عوامل می باشد که بر روی قیمت پرده هوا تاثیرگذار خواهد بود.

قیمت پرده هوا و قیمت یک جنس می تواند مهم ترین قسمت یک محصول باشد، همچنین قیمت گذاری محصول می تواند مهم ترین جزء از کسب و کار یک شرکت باشد.در فضای تجارت قیمت گذاری فقط هزینه ی تمام شده به اضافه سود نیست، بلکه عوامل مهمی مثل وضعیت بازار و مصرف کننده نیز به آن بستگی دارد.

قیمت پرده هوا هم از این قاعده مستثنی نیست و این عوامل بر قیمت پرده هوا نیز تاثیر می گذارد همچنین به جز این عواملی که ذکر شد عواملی مثل نوع پرده هوا، کیفیت، قابلیت قدرت و غیره نیز بر قیمت پرده هوا می تواند تاثیر گذار باشد.

قیمت پرده هوا بر اساس نوع

یکی از مهمترین عوامل که بر قیمت پرده هوا تاثیرگذار خواهد بود نوع آن خواهد بود که با توجه به نوع آن قیمت پرده هوا نیز متفاوت می باشد.

پرده هوا عمودی - پرده هوا افقی

که نوع عمودی آن: عمودی از بالا به پایین، عمودی از پایین به بالا می باشد که بسته به انتخاب هر کدام از این انواع قیمت پرده هوا متفاوت است.

قیمت پرده هوا بر اساس :کیفیت و قیمت دو عامل اساسی در بازار و روابط بین مشتری و فروشنده در تصمیمات تولیدی می باشد. که کیفیت بر قیمت پرده هوا تاثیر مستقیم می گذارد.

با رشد روز افزون تکنولوژی میتوان به این نتیجه دست پیدا کرد که هرچه قیمت یک کالا بیشتر باشد کیفیت آن نیز بهتر است، چرا که هر چقدر تولید کننده بخواهد کالای با کیفیت تولید کند باید مواد اولیه با کیفیت تری نیز استفاده کند، در نتیجه هزینه های تولید افزایش یافته و کالا با قیمت بیشتری تولید و به فروش می رسد. قیمت پرده هوا نیز این چنین می باشد.

قیمت پرده هوا بر اساس قابلیت: محصول نیز می تواند بر قیمت پرده هوا تاثیرگذار باشد. تنظیمات سه گانه به شما امکان ذخیره انرژی را می دهد وقتی که به همان سطح کنترل دما نیاز ندارید. بنابراین این قابلیت نیز در قیمت پرده هوا تاثیرگذار است. این نوع قابلیت ها نیز بر قیمت پرده هوا تاثیرگذار خواهد بود.