قیمت پرده هوا چگونه است

چه عواملی در قیمت پرده هوا تاثیر دارد؟

قیمت پرده هوا به چه عواملی بستگی دارد؟! همانطور که می‌دانید پرده هوا دستگاهی است که عموماً بالای درب ورودی نصب می‌شود و مزایای مختلفی از قبیل ممناعت از جابجایی هوای داخل محیط و بیرون، جلوگیری از ورود حشرات و یا ذرات آلوده و گردوخاک دارد. به‌هرحال هم تجربیات و هم مطالعات علمی نشان می‌دهند که استفاده از پرده هوا کاملاً توجیح علمی و اقتصادی دارد. در این میان، قیمت پرده هوا موضوعی است که در این مطلب قصد پرداختن به آن را داریم. طبعاً‌ قیمت پرده هوا هم مانند قیمت سایر کالاها به عوامل مختلفی مانند کیفیت، اندازه، نوع، جنس و حتی شرکت سازنده بستگی خواهد داشت. در ادامه به برخی از عواملی که در قیمت پرده هوا موثر هستند اشاره خواهیم کرد.

قیمت پرده هوا بر حسب نوعِ افقی و یا عمودی

یکی از عوامل تاثیرگذار در قیمت پرده هوا، نوع آن است. اگر بخواهیم انواع پرده هوا را دسته بندی کنیم، از مناظر مختلفی می‌توان این کار را انجام داد. دسته‌بندی انواع پرده هوا بر اساس نوع و جهتِ نصب شدن، یکی از آن‌ها است. به صورت کلی می‌توان از این حیث 3 نوع پرده هوا را معرفی کرد: نوع عمودی از بالا به پایین، نوع عمودی از پایین به بالا و نوع افقی. بسته به اینکه کدام نوع را انتخاب کنید، قیمت پرده هوا نیز متفاوت خواهد بود.

عموماً از پرده‌های هوا عمودی استفاده می‌شود که جریان هوا را از سمت بالا به پایین پرتاب می‌کنند. از سوی دیگر پرده هوای افقی در کنار درب نصب می‌شود و آن‌ها را می‌توان در سمت راست، چپ و یا حتی هر دو سمت درب نصب کرد. در این میان، قیمت پرده هوا عمودی که روی زمین نصب می‌شود و جریان هوا را از کف به سمت بالا پرتاب می‌کند از سایر مدل‌ها بیشتر است و البته این مدل از لحاظ ترمودینامیک کارآیی بهتری نسبت به مدل‌های قبل دارد. با توجه به تفاوت قیمت پرده هوا افقی، عموماً در صنایع خاص از آن‌ها استفاده می‌شود.

@image

قیمت پرده هوا بر حسب نوع به‌ گردش درآوردن هوا

از حیث نوع به گردش درآوردن هوا می‌توان به دو نوع پرده هوا اشاره کرد. نوع اول گردش هوا بسته دارد و نوع دیگر گردش هوای باز. در نوع باز این هوای محیط است که وارد دستگاه پرده هوا شده و با فشار مجدداً به محیط باز می‌گردد. مدل دیگر گردش هوا بسته دارد. در این مدل هوایی که با فشار از دستگاه خارج می‌شود مجدداً از سمت پایین وارد چرخه‌‌ی هوای دستگاه می‌شود و همان هوا مجدداً پرتاب می‌شود. به‌عبارت دیگر، همیشه حجم خاصی از هوا در حال گردش است. همانطور که می‌توان حدس زد قیمت پرده هوا با گردشِ بسته گران‌تر از نوعِ دیگر است و از همین جهت، علیرغم مزایایی که دارد، استفاده کمتری از آن می‌شود.

@image

قیمت پرده هوا با قابلیت گرمایشی/سرمایشی

برخی از انواع پرده هوا این قابلیت را دارند که بادی گرم و یا سردتر از هوای محیط را پرتاب کنند. البته از این نوع پرده‌های هوا نباید انتظار تولید هوایی گرم و یا سرد همانند یک دستگاه گرمایشی و یا سرمایشی را داشت. قیمت پرده هوا با چنین قابلیتی طبعاً بالاتر خواهد بود. در این مدل‌ها احتمالاً دستگاهی الکتریکی، جریان آب سرد/داغ، بخار، گاز و ... برای تغییر دمای هوا به‌کار گرفته می‌شود و بنابراین قیمت پرده هوا مذکور بالاتر از انواع ساده است.

@image

تاثیر کیفیت بر قیمت پرده هوا

عموماً رابطه مستقیمی بین کیفیت و قیمت اجناس وجود دارد. به‌عبارتی هرچه کیفیت جنس بهتر باشد، قیمت آن هم بالاتر است. قیمت پرده هوا هم عموماً از این امر مستثنا نیست. ولی چه عواملی در کیفیت پرده هوا موثر هستند؟

• آشفتگی (توربولانس) موتور:‌ هرچه این آشفتگی کمتر باشد، کارآیی پرده هوا بهتر و مصرف انرژی آن هم کمتر خواهد بود.

• سرعت هوا: این سرعت باید به حدی باشد تا بتواند تا انتهای مسیر با قدرت برسد و از ورود/خروج هوا جلوگیری کند.

• حجم هوا:‌ هرچه حجم موتور بیشتر باشد، قدرت هوا هم بیشتر خواهد بود و تمام کارکردهای پرده هوا نیز بهتر انجام خواهد شد.

• زاویه پرتاب باد: اگر هنگام ساخت و یا حتی هنگام نصب زاویه موتور به درستی قرار گرفته باشد، در مصرف و نگهداری انرژی صرفه‌جویی خواهد شد.

• مدل پروانه: انواع مختلفی از پروانه‌ها وجود دارند.

منابع:

منبع 1 منبع 2 منبع 3

پروژه های مرتبط وجود ندارد

پرده هوا چیست؟

پرده هوا چیست؟

خرید پرده هوا چه مزایایی دارد؟

خرید پرده هوا چه مزایایی دارد؟

محصولات مرتبط وجود ندارد

ثبت نظر