دوش هوا (AIR SHOWER)

دوش هوا

دوش هوا یکی از اجزاء جدانشدنی هر اتاق تمیز است. اگر بهداشت محیط جزو اولویت‌ها و الزامات کاری شما است، پس حتماً به دوش هوا احتیاج خواهید داشت. امروزه با ثابت شدن کارآیی و به‌صرفه بودن استفاده از دوش هوا، به‌کارگیری آن‌ها در انواع محیط‌های کاری بسیار مرسوم شده است. دوش هوا به محفظه های ایجاد فشار هوا گفته می شود که در قسمت ورودی و خروجی اتاق های تمیز و کنترل شده نصب می شوند و با وارد کردن فشار زیاد هوا به فرد، تمامی آلودگی ها و میکروب های موجود سطحی را از بدن و لباس دور می کنند. این دستگاه ها هوای تصفیه شده و پاکی را با فشار زیاد به داخل اتاقک وارد می کنند و تمامی آلودگی های موجود را از بین می برند

شاید زمانی که شما اسم دوش هوا را بشنوید به یاد دوش های حمام بیفتید، زیرا تصوری که در مورد دوش در ذهن افراد ایجاد می شود، دوش منازل می باشد. در این مقاله می توانید ببینید که دوش حمام کاربرد دیگری دارد که فراتر از دوش حمام است. با ما همراه باشید تا دوش هوا را بهتر بشناسید.

اتاقهای تمیز باید از دستورالعمل های دقیق نظارتی برای جلوگیری از آلودگی پیروی کنند. لباس های محافظ و دیگر ابزارهای محافظتی برای جلوگیری از ورود آلاینده های خارجی به اتاق تمیز استفاده می شود. آلاینده ها به راحتی توسط افراد و اشیا حمل می شوند و انتقال پیدا می کنند. دوش هوا، یک بخش حیاتی در حفظ نظافت اتاق ها و دیگر محیط های پاک کننده است.

دوش هوا برای حذف آلاینده از افراد و تجهیزات استفاده می شود و یک مانع حفاظتی بین مناطق تمیز و آلوده ایجاد می کند. اگر شما مطمئن نیستید که چه مدلی از Air Shower برای پروژه شما نیاز و مناسب است، ادامه این متن را مطالعه بفرمایید.

کاربرد اصلی دوش هوا :

دوش هوا به عنوان سیستم ورود به اتاق تمیز و ایزوله نصب می شود و با ورود پرسنل به فضای تولید تمیز، آلودگی هوا را کاهش می دهد. هنگامی که کارگر و یا کارمند از درب ورودی عبور می کند، درب بسته می شود و جریان های با سرعت بالا از هوای فیلتر شده از نازل های بسیار دقیقی که در محل های مختلفی نصب شده اند بر روی کارگر دمیده می شوند. این هوای با سرعت بالا تأثیر بالایی بر روی لباس کارگر ایجاد می کند و این امر باعث می شود تا آلودگی ها از پوشاک اتاق تمیز آن ها به شکل کامل برداشته شود.

با پایان چرخه، درب خروجی باز می شود و کارگر از دوش هوا به داخل اتاق تمیز می رود. زمان چرخه معمولی ده ثانیه است. ریزپردازنده قابل تنظیم امکان تنظیم آسان "در محل" زمان چرخه و سایر کنترل های مهم فرآیند را فراهم می آورد.

همچنین می توان از دوش هوا برای خروج از اتاق تمیز و پاک کردن ذرات موجود قبل از بیرون رفتن از اتاق به سمت خانه و محیط های عمومی آزمایشگاه استفاده کرد. این دوش ها می توانند از آلودگی متقابل در هنگام جابجایی کارگران از یک فضای کاری به فضای دیگر جلوگیری کنند.

دوش هوا برای اتاق های تمیز در صنایع مختلفی که آلودگی آن ها می تواند مضر باشد استفاده می شود. در زیر به برخی از این صنایع اشاره خواهیم کرد.

• زیست پزشکی

• داروسازی

• هوافضا

• میکروالکترونیک

• ساخت دقیق و تحت نظر وسایل مختلف

بزرگترین منبع آلودگی ذرات در یک اتاق تمیز اپراتور است دوش هوای بین مناطق نصب می شوند، که باعث خروج مواد خطرناک به حداقل می رسد و سطح آلرژن ها از کنترل می شود.

امکانات اتاق دوش هوا:

فن دو سرعته فیلترینگ اولیه

نازل فولاد ضد زنگ

پانل کنترل (با پوشش شیشه ای آلی)

صرفه جویی در هزینه های بالا

آسان برای کار کردن

درب آلومینیومی قوی

ظاهر شیک و جذاب دوش هوا

دارای ساختار با دوام

کاهش میزان قابل توجه انرژی

سیستم کنترل کیفیت پایدار و هوشمند

استفاده از چراغ های LED و صرفه جویی در انرژی

مراحل استفاده از دوش هوا :

دوش هوا برای انواع برنامه ها مورد استفاده قرار می گیرد. سیستم های ورودی نصب شده، هوای بخار باعث کاهش آلودگی می شود زیرا پرسنل وارد فضای تمیز می شوند. یک کارگر از ورودی عبور می کند، درب بسته می شود، و جریان های پر سرعت از فیلتر هوای HEPA بر روی کارگر از نازل های متعدد و دقیق قرار می گیرد، تحت فشار قرار می گیرد. این هوا با سرعت بالا یک اثر شلاق زدن بر روی لباس کارگر ایجاد می کند که اجازه می دهد که آلاینده ها از لباس حذف شوند. همانطور که چرخه به پایان می رسد، درب خروجی دوش هوا باز می شود و کارگر از دوش هوا به اتاق تمیز خارج می شود. زمان چرخه معمولی ده ثانیه است. دوش هوای خنک کننده نیز می تواند برای حذف ذرات و برای جلوگیری از آلودگی، زمانی که کارگران از یک فضای کاری به محل دیگر حرکت می کنند استفاده می شود.

دکمه درب ورودی دوش هوا فشار دهید، درب به طور خودکار باز می شود. هنگامی که وارد می شوید درب به طور خودکار بسته می شود. دوش هوا به صورت اتوماتیک به دو درب متصل شده است. بعد از اینکه دوش گرفتن انجام می شود درب خروجی به طور خودکار باز می شود. بعد از خروج فرد، درب خروج رب به طور خودکار بسته خواهد شد.درب های اتاقک نوع عای مختلف دارد حالت اتوماتیک، دربی که به اطراف باز می شود، دربی که دو ریل با یک طرف باز، دربی که دو ریل با بازو دو طرفه باز می شود.

نحوه انتخاب مناسب دوش هوا :

هنگام انتخاب یک دوش هوا تعدادی از عوامل را باید در نظر گرفت.سیستم دوش هوا باید مدولار باشد، به طوری که می توان از پیکربندی (و بازسازی) آسان، حمل و نقل و مونتاژ استفاده کرد. جنس دوش باید از فولاد ضد زنگ یا فولاد رنگی ساخته شود.سیستم دمنده باید سرعت بالا و حجم بالا هوا را برای اطمینان از تخریب پذیری موثر تامین کند. سیستم تصفیه سیگنال باید از پیش فیلترها استفاده کند و فیلترهای HEPA با ظرفیت بالا باشد. دوش هوا باید تعداد زیادی از نازل های هوا در دوش هوا قابل تنظیم، به طور مساوی داشته باشد. همچنین باید یک سیستم قفل درب مغناطیسی با کنترل مناسب در دوش هوا وجود داشته باشد.

مزایای استفاده از دوش هوا

• دوش هوا فقط درصد کمی از هزینه کل اتاق تمیز را به خود اختصاص می دهد، اما با جلوگیری از ورود آلودگی ها می تواند بر کیفیت یا سودمندی محصولات و تجهیزات تأثیر بگذارد. دوش هوا می تواند هزینه های زیادی را برای شما ذخیره کند. این دستگاه ها می توانند تمامی آلودگی های موجود در سطح را از بین ببرند و بدین ترتیب امکان آلودگی اتاق تمیز به حداقل می رسد. تمامی افرادی که در آزمایشگاه ها فعالیت می کنند در جریان هستند که هزینه یک بار پاکسازی اتاق تمیز می تواند به اندازه یک دوش هوا و یا حتی بیشتر باشد.

• هوای ایجاد شده توسط دوش هوا نیاز به نگهداری اتاق تمیز را کاهش می دهد زیرا بار آلودگی وارد شده به اتاق کمتر خواهد بود. فیلترهای HEPA و ULPA استفاده شده در اتاق تمیز دوام بیشتری خواهند داشت و هزینه کلی مصرف انرژی نیز کاهش می یابد. دوش هوا برای اتاق های تمیز نیز می تواند با محدود کردن ورود ذرات، باعث افزایش راندمان شود. ایجاد فشار کمتر بر روی آن ها، باعث افزایش کارآیی فیلتر های HEPA می شود و بدین ترتیب استفاده و فشار به فیلتر ها به طرز چشمگیری کاهش می یابد.

• دوش هوا فن آوری کنترل آلودگی مقرون به صرفه ای است که می تواند به شکل مستقیم بر روی افزایش کیفیت محصولات شما نیز تاثیرگذار باشد. در نظر داشته باشید با یک بار نصب دوش هوا و بررسی فیلتر های دوره ای می توانید اتاق تمیز خود را برای همیشه از شر آلودگی های ذرات محافظت نمایید و از طرف دیگر نیز فشار روی فیلتر ها و دیگر تمیز کننده های اتاق تمیز را نیز به میزان چشمگیری کاهش دهید. همه این ها در حالی است که دوش هوا حتی می تواند هوای استفاده شده را دوباره پس از فیلتراسیون استفاده نماید تا هزینه کارکرد دستگاه کاهش پیدا کند.

چگونه بهترین مدل دوش هوا را انتخاب نماییم؟

هنگامب که می خواهید دوش هوا برای اتاق تمیز خود انتخاب نمایید، چندین مورد وجود دارند که باید آن ها را در نظر بگیرید.

• سیستم باید مدولار باشد و امکان تنظیم آسان (و پیکربندی مجدد)، حمل و نقل و مونتاژ ساده آن فراهم باشد. نصب دوش هوا پس از اتمام کار انجام می شود بنابراین باید قابلیت باز و بسته شدن اتاقک برای حمل و نقل مهیا باشد.

• پوسته دوش هوا باید از استیل ضدزنگ یا فولاد رنگ شده ساخته شود. به دلیل وجود رطوبت در هوای خارجی و یا حتی هوای تولید شده توسط دستگاه، امکان زنگ زدگی وجود دارد. بنابراین مطمئن شوید تمامی سطوح دستگاه ضد زنگ هستند.

• سیستم حامل باید سرعت بالا و حجم زیاد هوا تأمین کند تا از آلودگی موثر جلوگیری شود. حجم هوای بالا موجب جدا شدن ذرات از بدن و لباس ها می شود. هوای تولیدی نیز خود باید تمیز و دارای مواد ضدعفونی کننده به شکل گاز باشد. به امکانات ارائه شده توسط دستگاه توجه نمایید.

• سیستم تصفیه چرخشی باید از پیش فیلتر ها استفاده کند و پس از آن از فیلتر های HEPA با ظرفیت بالا استفاده شود.

• دوش هوا باید دارای تعداد زیادی نازل هوا قابل تنظیم و به طور مساوی باشد. نازل های هوا حکم خروجی های دستگاه را دارند و باید به بهترین شکل در داخل دستگاه نصب شده باشند تا بتوانند تمامی افراد و یا وسایل موجود در داخل اتاق را پوشش دهند.

• واحد اتاقک دوش هوا باید دارای سیستم قفل درب مغناطیسی و کنترل های مناسب باشد تا بتوان به شکل کامل از ورود و خروج آلودگی ها جلوگیری کرد.


مشخصات فنی

ضخامت گرد و غبار قابل جدا سازي ( میکرون )

0.3

کاتالوگ برای این محصول وجود ندارد

دوش هوا مسیری لازم و ضروری برای پاکسازی افراد و کالاها محسوب میشود که با به حداقل رساندن میزان ذرات معلق همراه آنان،شرایط لازم و بهینه جهت راهیابی به اتاق تمیز را فراهم میسازد، بطوریکه افراد یا اجسام در حین عبور از مسیر دوش هوا توسط حجم بالایی از هوا که با فشار به آنها میخورد،از تمامی ذرات معلق پاک و تمیز میشوند.
در داخل اتاق دوش هوا در مرحله اول فيلتر ابتدايي با راندمان60-30% (Pre Filter)و سپس فيلتر هپا HEPA با راندمان 9/99% در نظر گرفته شده است. دريچه هاي مكش هوا جهت فيلتر ابتدايي در داخل مي باشد.
1.در كنار درب ورود كابين چراغ هايي در نظر گرفته شده است تا براي افراد مراجعه كننده وضعيت عبور مشخص شود. 2.طراحي مدار فرمان به گونه اي است كه با ورود نفرات به داخل كابين، به طور اتوماتيك هر دو درب قفل شده و بوسيله پروکسي سوئيچ(Proxy Switch) ، الكتروموتورها شروع به كار نموده و درمدت زمان مشخصي قابل تنظيم مي باشد، افراد در مجاورت جريان هواي فشرده قرار گرفته و پس از اتمام عمليات گرد و غبار گيري، درب دوّم به طور اتوماتيك باز گردد . 3.فضاي داخل كابين نسبت به محيط بيرون كاملاً عايق مي‌باشد. 4.نور مورد نياز داخل كابين بوسيله چراغ LED تأمين مي گردد. 5.دوش هوا مجهز به سيستم هوشمند توسط سنسور جهت جلوگيري از استفاده ناصحيح از دستگاه مي باشد. 6. در مواقع تعويض فيلتر و سرويس نيازي به جابجايي دستگاه نیست. 7. دستگاه مجهز به كليد اضطراري ( STOP ) در مواقع خاص مي باشد. 8. ظرفيت اتاق بر حسب نياز عبوري پرسنل و ترافيك عبوري قابل تعريف مي باشد(یک نفره – دو نفره – سه نفره – چهار نفره) 9.طراحی کابین دستگاه دوش هوا بنا به سفارش مشتری به دو صورت تمام استیل و نیمه استیل میباشد. 10.تعداد نازل های دستگاه دوش هوا به شرح ذیل میباشد : یک نفره : داراي 16 نازل استنلس استیل با قابليت تنظيم که 12 نازل در طرفین و 4 نازل در سقف. دو نفره : داراي 32 نازل استنلس استیل با قابليت تنظيم که 24 نازل در طرفین و 8 نازل در سقف. سه نفره : داراي 48 نازل استنلس استیل با قابليت تنظيم که 36 نازل در طرفین و 12 نازل در سقف. سه نفره : داراي 64 نازل استنلس استیل با قابليت تنظيم که 48 نازل در طرفین و 16 نازل در سقف. 11 . دستگاه دوش هوا ، دارای سرعت جریان هوای حداقل m/s 30 می باشد . 12.تعداد الکتروموتور های دستگاه دوش هوا به شرح ذیل میباشد : دستگاه دوش هوا یک نفره دارای2 موتور فن در دو سمت دستگاه و دارای مکش از دو سمت می باشد. دستگاه دوش هوا دو نفره دارای 4 موتور فن در دو سمت دستگاه و دارای مکش از دو سمت می باشد. دستگاه دوش هوا سه نفره دارای 6 موتور فن در دو سمت دستگاه و دارای مکش از دو سمت می باشد. دستگاه دوش هوا چهار نفره دارای 8 موتور فن در دو سمت دستگاه و دارای مکش از دو سمت می باشد. 13.دستگاه با قابلیت تنظیم مدت زمان دوش از 1 الی 90 ثانیه می باشد. دوش هوا باری صنایعی نظیر دستگاههای الکترونیکی،میکرو الکترونیکی،ابزار آلات دقیق و حساس،تجهیزات آزمایشگاهی، کنسروسازی، نوشیدنی،داروسازی ها و ....کاربرد فراوان دارد.
دوش هوا یکی از تجهیزات مهم اتاق تمیز بوده که در ورودی اتاق نصب می شود و وظیفه آن زدودن هر گونه ذره نشسته بر لباس افراد است. عملکرد دوش هوا به این صورت است که زمانی که شخص وارد آن میشود سنسورها عمل کرده و دو درب قفل می شود سپس موتور روشن شده و هوا با سرعت بیش از 25 متر بر ثانیه به لباس و بدن فرد برخورد می کند و باعث غبار روبی بسیار قوی می گردد.
سیستم اینتر لاک نصب شده بر روی دوش هوا با قفل کردن یکی از درها در زمان باز بودن در دیگر ، سبب جلوگیری از ورود ذرات هوا به داخل اتاق تمیز و همچنین کاهش ناگهانی فشار اتاق تمیز می شود.
لازم به ذکر است که دوش هوای ساخت شرکت فراز کاویان علاوه بر نازل های موجود در دو دیواره جانبی ، در سقف نیز دارای نازل می باشد. البته این افزایش تعداد نازل ها سبب افت جریان هوا و سرعت باد نشده و همچنان سرعت باد خروجی از نازل ها بیش از 25 متر بر ثانیه است.

نام
مدل سرعت هوا در دور تند سرعت هوا در دور کند میزان صدا در دور تند میزان صدا در دور کند توان ورودی ولتاژ فرکانس

محصول مرتبط به این محصول موجود نمیباشد

مقاله ی مرتبط به این محصول موجود نمیباشد

پروژه ی مرتبط به این محصول موجود نمیباشد

ثبت نظر